Ketkäs täält on menos heinolassa jyrää-tapahtumaan?millasta oli viime vuonna?kuinka kauan aikasemmin kannattaa olla paikal et saa hyvät paikat?en oo ikinä ollu siel,mut tänä vuonna meen.jeejee.eturiviin fiilistelemään vaan. :)
*ei ole ihan varma miksi kirjoittaa kun ei osaa vastata*
Jea, aion kyllä mennä. En ole ennen ollut. Seuraavana päivänä pitäis olla töissä joten onpi mun lähtöni kiinni siitä saadaanko autoa lainaksi.
mitä? missä? milloin? miksi? kertokaa!
kreisi greippi:heinolassa jyrää on ilmainen(hyvähyvähyvä) tapahtuma heinolassa 2.6.siellä esiintyy ainakin apulanta ja pari muuta(tietääkseni) se alkaa noin puolenpäivän aikoihin ja jatkuu aina sinne iltapäivään,oisko viiden maihin.mä ainakin meen sinne ku pakko nähä kerranki apulanta livenä! :)
Jeeps, minä tulen kanssa katsomaan ;D Provinssissa varmaan näkee pojat toisen kerran keikalla ja toivottavasti sitte Ankassakin. Tänään juuri kävin Heinolassa. Missähän päin Heinolaa tämä tapahtuma muuten on ?
Minäki tahtosin tulla. Toisaalta Heinolassa asuu niin sairasta porukkaa, että saa nyt nähä. Jos majoittuisin velipojan luo Lahteen. Alanpas miettimään tätä nyt ihan kunnolla.
Tule ihmeessä Katja, näkyillään siellä 8)
Sitä minäki oon miettiny et missäpäin heinolaa tää systeemi on...?no kyl tiedot varmaa netist löytyy.porukat lupas jopa viedä mut sinne ettei tarvii junaa tai bussii maksaa(kaverini tulee mukana). ne menee tapahtuman ajaks sukuloimaan orimattilaan...että semmosta... :)
Kattellaan kattellaan. :)Sinne on niin pitkä matka. Ja ne heinolalaiset on vähän huiseja. >:(
Heinolalaiset on ihania :D Minun kokemusasteikolla ne ei ole kovin vaarallisia. Kuopiolaiset on tosi outoja ja Jyväskyläläiset pelottavia.
Eipäs "potkita" ihmisä päähän niiden asuin sijojen mukaan... On ottava huomioon että poikkeuksiakin löytyy joka paikkakunnalta... (Tosin poikkeus vahvistaa säännöt)
Tietysti poikkeuksia on, tämä nyt oli vain mun raaka yleistys ;D Mukavia ihmisiä on varmasti kaikkialla.
Pithän se arvata... >:( JA nyt ollaan niiku mitään ei ois sanottu. ;D
Muoniolaiset on ainaki ihan hulluja. Tulkaapa kattomhaan.
Onhan se julmaa yleistää ihan vain omien kokemuksien perusteella. Näin nyt kuitenkin teen... En epäile ettei Jyväskylässä olisi mukavia ihmisiä, minä vaan olen törmännyt hiukkasen hulluihin tapauksiin. Ei sillä että siinäkään mitään pahaa olisi...
:D Niinpä... Hulluus on halpaa ja kaikken lisäksi yleensä hauskaa... Täytynee kyllä myöntää, että ehkäpä maailmassa vaan on enemmän näitä ilmasia idiootteja josta mä en sit pidä olleskaan...
Entäs savicityläiset sitten... ;D on se niin mukavaa asuu vielä mielisairaalan naapurissa.puolet porukasta puhuu koko ajan,puolet ei puhu mitään,muthei,keskiarvo on siinä tapauksessa lähes normaali! ;) (sanoi isäni)..heh.
Silja, heeh :D
Yleistäminen on helppoa ja kaikenlisäksi vielä hauskaa. Heinolalaiset on _epäilyttäviä_. On on. 100% tuntemistani H-cityläisistä on ainakin jollakin tapaa erikoisia. Erikoisuus laskettakoon tässä tilanteessa miinukseksi.
Eipäs morkata niitä Heinolalaisia. Moon syntyny siel. Ja kaikkee.
Helsinkiläiset on pelottavia.(nyt ajattelelette että vitut on,mut menkääpä ite myöhään illalla yksin heilumaan hesan rautatieasemille ni alkaa vähän pelottaa kuka on seuraavan kulman takana...ainakin tällästä maalaista pelottaa!!)
heinolalaisia en tunne ni en tiiä mutta ainakin 3 heinolassa alunperin asunutta osaa soittaa erittäin hyvää musaa. ;)
lappeenrantalaiset on ihan kivoja mun mielestä.osa on kyl täysiä tolloja!!
lahtelaiset on hauskoja mutta hulluja.
ja välijoella on hyvännäkösiä poikia.. ;D kukaan ei vaan tiedä varmaan missä on välijoki mutta se ei oo ihmekään.
niinpä,yleistäminen on hauskaa!! 8)
HEI. Eipäs morkata niitä Helsinkiläisiä :D mä asun nykyään siellä.
juujuu,mutta kun mä en oikeesti uskalla liikkuu yksin hesassa! ::) en oo tottunu niin isoon paikkaan.forumissaki eksyn. ;D mutta varmasti on kivojakin hesalaisia.esim.mun 3 serkkua jne.
Ja minä. Minä olen käsittämättömän mukava. ;D
rautatieasema ei edes ole kovin pelottava paikka yö-aikaan koska siel on ihmisiä. mut menkääs jonnekin hiljasemmalle juna-asemalle kuten vaikka malminkartano. paskat housussa saa kyllä olla :) ..on tää perseestä kun ei nykyään enään omassa maassaan uskalla enää liikkua.
oi niitä aikoja...
Se on kyllä totta. Mua kyllä pelottaa myös se rautatieasema siihen aikaan kun siellä on ne vakiojengit haastamassa riitaa... Mutta minähän pelkään aika lailla kaikkea.
Toni puhuu kyllä ihan totta.. johtunee siitä, että Toni on selvinpäin ;D
no ei vaines.. ei muakaan kyllä kiinnostas testaa noita pikkuasemia.. steissillä oon kerran meinannu saada kyytii (pari osumaa), mutta ei kyllä mitään muuta isompaa.. ihme sinänsä.
jaaha. hyvä meininki ku ylläpitäjä alkaa vittuilee :) mähän en juo koskaan.
ai oot meinannu saada pataan. tosta mä haluan kyllä tietää lisää... meitsi ei oo ikinä saanu keltään . "se on rautaa kun joskus ottaa turpaan" mun on tosi vaikea samaistua noihin lyriikoihin.
Nojoo. Sitten kun on enemmän aikaa ni mä voin Jugesta ja Tonysta kertoo pari tarinaa.. pataan tuli mutta roskapöntöltä? :D Nymmäämeen törsää rahoja levypuotiin. Moro.
Mä löysin tänää kirpparilt apulannan singlekokoelman hintaan 4,50 € ja tehareiden pillitä elli pillitä sinkun hintaan 2€!!! :D Gr8!!!Outoo ku mä löydän aina kirpparilt levyi mut en ikinä vaatteita..tai no tänää löysin yhen paidan. ulkona on kylmä.... >:( no nyt mä oon iskän työpaikal netis.äsken oli 30 sekuntii aikaa laittaa varashälytin pois päältä.onneks se ei alkanu huutaa!!! koht ku lähen pois ni sählään varmaa jtn ja poliisit on pihassa...!! :-/ no mut sitpähän nään vihdoin sen kuuluisan PAMPUN!! ;D (ehkä...)
Jos näet sen, paina mieleesi kaikki yksityiskohdat. Ehkä minäkin voin sitten edes kuvitella, miltä tämä maaginen pamppu näyttää.
Tämä ei taas liity asiaan mitenkään (yllättävää kun minusta on kyse), mutta pari päivää sitten laivalla ollessani molempina päivinä passintarkistuksessa virkailijat kysyivät 'Anteeksi, puhutteko suomea'. Olin kai niin hämmentyneen näköinen kun puhelivat kaikkea muuta.
Minä olen ruotsissa, lentokentällä Kaikki metallinpaljastimet ovat hirveitä, kun on koruja ja sitten piippaa. Olen paha ja vaarallinen tyttö ;D
Multa vietiin 2-vuotiaana Kanadassa turvatarkastuksessa nalle, epäilivät että sen sisällä saattaa olla pommi. Itkin kamalasti kun nallea läpivalaistiin ja itkin edelleen kun virkailijatäti lykkäsi nallen mulle takaisin ja tokaisi jotain "ok, no bombs in your bear" -tyylistä. Onpi muuten mun varhaisin lapsuunmuisto, se oli niin traumaattista etten sitä voi unohtaa.
Valitettavasti en nähny pamppua.Ei tullu kyttälän poijjaat paikalle.pöh.
Tää ei liity nyt mitenkään tähän keskusteluun MUTTA uskokaa tai älkää,mun äiti on seurustellu J.Karjalaisen kaa!! :D mäkää en ekaks uskonu,mut sillä oli karjalaisen lähettämä ikivanha postikorttikii!! äippä jätti karjalaisen ku se ei kestäny sen musaa(mitä en kyllä yhtään ihmettele..) sit se on seurustellu myös dave lindholmin kanssa...!! :D huhhuh! ja vielä on pakko sanoo että mun setä on euroopanmestari keihäänheittäjä siitonen.julkkissuku! ;)
Aah, mitä julkkiksia ! Mun äiti tanssi pari vuotta sitte Jore Marjarannan kanssa maalla yksissä juhlissa. Mäkin juttelin sen kanssa, oikein symppis mies. Siihen aikaan oli vielä Leningrad Cowboys voimissaan.
Lisäksi mun serkun poikaystävä on kaukaista sukua Juha Kankkuselle, joten enköhän minäkin ole jo melkein sukua julkkikselle... ;)
Ei, hitsi. Minä en pärjää teille. Yritetään.
Serkkuni on siinä Nylon Beatin Syytön-videolla se julma näkönen kalju mies jolla on paljon tatuointeja.
Tunnen yhden pojan//miehen joka on julkkis Ameriikassa. Tai niin se väittää.
Kerran meinasin lyödä Pave Maijasta. Vitutti sen viheltäminen yhessä saaressa kerran.
Minua on pyydetty musiikkivideon pääosaan enkä menny. Olen ollut montamontamonta kertaa Kymppiuutisissa.
Parhaan ystäväni isoveli on melonnan sm.
Ei hitto. Nämä on ihan surkeita.
:-[
Eipäs ollu,noi oli hyvii! :) Haa,mä oon tehosekottimen videotaltioinnissa nosturin keikalta(en tiiä onko viel ilmestyny)
sit topi sorsakoski työns mut salaattikulhoon hotelli rauhalahdessa.Gr8.
Ai, minähän ihan unohdin kaikkein parhaan :
Mulla on sellainen kortti, missä on Kari Vepsän kuva, ja siinä lukee "Hannalle rakkaudella Kari Vepsä". Se se on jotain. :D Oon sen kanssa jutellut montakin kertaa. Sekin on oikein mukava mies.
KARI VEPSÄ?? Sinä voitit!!
Tiesin, että tällä nyt kyllä voitto irtoaisi... ;D Mutta Kari on ihan oikeasti tosi mukava. Ja sillä on kiva tytärkin.
Juujuu!!luovutusvoitto!! ;D kaotin muuten täs yks päivä pitkää kuumaa kesää piiitkästä aikaa.heh.hassunhauska leffa!=)
mä nään mun hyvää kaverii viikonloppuna pitkästä aikaa!!jeah! :)
ihmiset hyökkäs tänään koulussa mun kimppuun ku raivostuneet apinat(mut ne ei ollu raivostuneita) ne oli vaan kuullu et mulla on vanhempien järkkäämä kyyti heinolaan ja yritti pummii kyytiä.eipäs käykään.hähää.auto on jo täys.ton sanottuani mulle snaottiin vaan että"ostakaa isompi auto".no ihan miten vaan... 8)
enää 1,5 viikkoo ni pääse APULANNAN KEIKALLE!!!:) miten ihana tapa juhlistaa loman alkua!!!!!!:):):)
Minun pikkuserkkuni on ollu bumtsi bumin kuoroissa laulamassa! Ja iskä on joskus lukenu saksaa yhen äijän kaa, joka laulaa "mä ikkunoita putsailen"...en muista sen nimee...perustetaan melkein sukua julkkikselle-kerho
Ai niin, mun kaveri on törmänny rasmuksen rumpaliin. :)
Perustetaan ihmeessä sellainen klubi ! Kai mä saan olla puheenjohtaja ? ;D
Alkuperäiseen aiheen palatakseni... Sain tänään varmistuksen että pääsen Heinolaan silloin 2. päivä... Jeah.
...Jos vielä muuten Silja mietit missä Heinolassa jyrää pidetään, ni tarkistin tänään, että Heinolan kesäteatterissa Rantapuistossa...
[ Äärimmäisen hyvä mun kannalta. Mun isovanhemmat asuu noin kilometrin päässä tältä paikalta, eli ei ole multa pitkä matka sitte paikan päälle kun mummolassa olen jo valmiiksi... ]
pave maijanen on
koettanut iskeä meidän mutsia
tai sitten mutsi luulee liikoja
itsestään.
meidän isä halusi lyödä sitä,
kun kuuli sen. ;)
8)
heräsin tänään 6.00,
nukuin 2h.
minäkin pelkään
helsingin kaduilla.
siellä saattaa tulla kaljupäisiä
miehiä vastaan tai sitten muita
epämääräisiä riehujia.
siksi minä tänne äpyktiin tulinkin.
8)
Mitäs sinä siellä teet ja milloin tulet takaisin ? :)
öööö lomailen..
helsinki on kuollut..
siis siellä kuolee kaduilla.
kaveri tulee tänne kans kesäkuun alussa.
heinäkuuksi töihin. ehkä.
onksulla vilqu mun uusi numero?
mä en sitä kyllä muista, mutta..
olkoon. :o
tonikin, ja muut,
soitelkaa, jos tuutte egyptiin.
keitän ählyteet.
Eipäs mulla ole... Lähetä se vaikka tekstarilla kun kerkiät jos sulla on mun numero vielä...
Mulla alkaa työt viikon päästä :(
jessus, näin mun tädin ja sen miehen alkukeväästä,
ja se mies oli kännissä ja otti aurinkoa jääkylmässä
pihassa kelteisillään.
se numero on: 050- KNUT 1 WE
väsymys on ankara. ::)
tekstaile, wilqu.
Jeeps, minä kirjottelen... Pidä huolta itsestäsi siellä maailmalla. :-*
no niin.enää 3 pävää vankilaa!!!!! 8) mä oon kyl nyt kipee ja vissii kuumees mut mähän tuun heinolaan vaikka olisi 40 astetta kuumetta!!! >:( mrr.
VAPAUS ON KOITTANUT! KAHDEKSI KUUKAUDEKSI TOSIN VAIN... :-/
Nauttikaa lomasta rakkaat! :D
Millanen meno Heinolassa oli?
Jep, nautitaan. Tosin, kohta alkaa ripari ja pitää herätä yheksän päivän ajan aikaisin...ja vielä erossa muusta maailmasta ja sivistyksestä. kysymykseen heinolasta en voi vastata, kun en ollu. Kai sinäkin lomailet?
Siis eilen oli apiksen keikalla niin loistavaa et mä oon vieläkii ihan sekasin!!! :D oli kyl vaikeuksia ajaa heinolaan ku ei oltu ikinä ennen käyty siel...no,keikalla pääsin eturiviin ja siellä keikalla tutustuin kahteen mukavaan vilppulalaiseen tyttöön ja näin vanhoja kavereita :) aivan mahtava keikka!!!!oli vaan pirun kuuma!!!joku paskapää vaan pölli mun niittirannekkeen tai sit se vaan putos keikan aikana maahan.. :(
ennen keikkaa sain kaverini kanssa tuukalta nimmarit(siinä ei ollu sillon aidan takana ketään muita ihmisiä ku me :) )sit halattiin tuukkaa.keikan jälkeen sain tonilta nimmarin ja se lainaili hieman mun tussia... :) sit nähtiin parta-sami joka oli syömässä ja sain siltäkii nimmarin ja se kirjotti mun apulanta julisteeseen mihin olin niitä nimmareita pyytänyt että "äikkä" ku siin oli lukujärjestys.. ;D
biisit jytäs yhtä hyvin kuin ennenkin. 8) piiskan aikana joku erittäin rankan näkönen ämmä anto pojille piiskaa nahkaruoskalla siellä lavalla...!!! ;D että sellasta.kertokaapas muutki heinolassa kävijät miten meni!
Hyvin mukavaa oli minullakin. Oltiin alussa mun kolmen serkun kanssa katsomossa. Kolmen biisin jälkeen en enää voinu istua paikallani, kaverin kanssa lähdettiin sitte pomppimaan :) Kamalan paljon ihmisiä ja kuuma mutta hyvä fiilis jäi. Hyvä keikka.
Mä voisin mennä vaikka heti uudestaan keikalle.Ei jaksais odottaa Ankkarockiin asti!!! :P
Mä joudun odottamaan betonirockiin asti...enkä ollu ees heinolassa. epistä.
Tänään heinolan keikan kuvat postiin 8) jeah.rock.
no greippi,hyvää kannattaakin odottaa! :)
aloin anarkistiksi ja
totaalikieltäytyjäksi
ja siispä en menekään
katsomaan apulantaa
tänä kesänä. 8)
no vilqqu ei ole textareita
näkynyt. 050-knut1we ..
tosin ei mulle nykyisin
enää tekstaile muut, kuin
vuokralainen. ::)
hahah. oon paksuna.
ja **tut. ;D
syön kuin possu ja
mieliala vaihtelee. ???
kuten aina.
sen nimeks tulee
toni, olipa sitten tyttö
tai poika. ;)
vois olla oikeestaan ihan
kivaa. joutuis asumaan
vakituisesti jossakin. :P
pääsisi turhista
baarikierroksista eroon. ;D
olisin rakastettu
(??!?!?)
ainakin joltakin taholta. ::)
alkaa kuulostaa sairaalta. :-[
ei toi ollu se idis, mitä
koetan sanoa. :-*
joo oikeesti mä oon
raskaudenpelossa vähän väliä.
käyttäkää kesäkumia.
Vielä minä sinulle viestiä lähetän... Viimeistään ens viikon keskiviikkona (silloinko?)
Etkä hanki tonilapsia siellä kaukana ;) Muistat itse valistuksesi..
Tulipas vielä mieleen siitä pojille piiskaa antaneesta naisihmisestä, että sillä taisi olla polttarit tai jotain... Kun sen hameen takanahan luki 'parasta ennen 15.6' Eipä sillä, että sillä mitään merkitystä olisi ;D Kunhan tuli mieleen ja halusin sanoa.
well,olen naurattanut pari päivää veljeäni sanomalla korvaäänellä joulu tukkoon.tuo on sellainen inside juttu. ;)
eilen ajoin ensimmäistä kertaa elämässäni mopolla! :) hauskaa oli!en vaa lopuksi muistanut missä on jarru. ;D heeh.
Joku kysyi että lomailenko. Lomailen aina välillä. Olen hautausmaanhoitajana. Legendaarista. 'Kukka on lutka.'
Kymmenen pisteen vihje, mistä elokuvasta? ;)
Aah, loistava elokuva ! Ja ihan mahtava repliikki ! Melkein yhtä hyvä kuin Tonin superrepliikki.
Pitkästä Kuumasta Kesästähän tuo! 8) kymmenen pistettä ja papukaijamerkki. :)
Hyyyyvä tytöt!! Ylpeä teistä!
Meinasin joskus, että lasken miten monta kertaa PKK:n olen läpi kattonu. Empä laskenu. Liian monta. Muistan valehtelematta melkein koko leffan ulkoa. ;D
sama täällä,kaverit ei oikeen jaksa kattoo sitä mun kaa ku vieressä puhun kaikki vuorosanat yhteen ääneen näyttelijöiden kaa läpi...
Minäkin tahdon nyt sitten nähdä sen. Voisi taas joskus käydä vuokraamassa noiden kavereiden kanssa, jos jaksaisi. Joskus viime vuonna vielä vuokrattiin videoita aika usein ja sitten katsottiin yhdessä.
Meijän isäki tykkää siitä.
"turpa kiinni vitun murrehirmut" tai eiks se jotenkin noin mee? kaveri tajus vasta neljännellä kerralla, mitä se sillä tarkoitti.
Hyvä, että on nopea sytytys :) No joo, kyllä mullakin usein kestää asioita tajuta. Sen takia parhaat elokuvat [ainakin mun] täytyy katsoa moneen kertaan. Seuraavilla kerroilla voi kiinnittää huomiota kaikkiin yksityiskohtiin ja jäädä oikeasti kelailemaan niitä asioita.
Niin kävi mun suosikkielokuvani kanssa : Näin sen 2 kertaa elokuvateatterissa ja pidin. Ostin sen videona heti sen ilmestyttyä, katsoin sen. Neljännellä kerralla itkin sen lopussa ekaa kertaa. Sitä ennen olin joutunu niin paljon keskittymään siihen kuka menee mihinkin ja sanoo mitäkin. Vasta neljännellä kerralla se oikeasti tuli niin lähelle omaa elämää, että itkin ja paljon.
minä olen itkenyt joka kerta, kun olen katsonut rauli badding somerjoen elokuvan.
ja olen kattonut sen monesti.
Minun ei kyllä tule itkettyä mistään elokuvasta. Yleensä porukalla niitä vielä katsomme niin ei siinä tule sitten niin tarkasti katsottuakaan.
mäkin katon usein porukalla, vuokrataan yhessä kavereitten kanssa joku video, ostetaan PALJON epäterveellistä ruokaa ja sit vaan iltaa viettämään.!
mistäpäin sä hiltsu muuten oot?
Mä katson melkein kaikki aina yksin... En tiiä mikä siinä on. Yhden kaverin kanssa vuokrataan joskus jotain kahdestaan mutta isommalla porukalla tulee tosi harvoin mitään katottua.
Äh, tämä on taas niitä päiviä kun en millään muista sanoa kaikkea sanottavaani kerralla.
Niin, siis. Luulisin, että se, että ei ikinä tule katseltua leffoja isommalla porukalla, johtuu siitä, että porukassa leffat menee aina vähän ohi. Sen takia joukolla tehdään sitten jotain muuta mukavaa, leffoihin on sitte helpompi keskittyä rauhassa...
Tietenkin isopussi sipsejä ja karkkia, sekä joku elokuva. Viimeks kyllä katottiin se niin huonosti, että ei edes tapahtumia muisteta tai sitten nimeä. Ei se edes kovin hyvältä näyttänyt mitä katotttiin. Muuten on kyllä saanut katsoa ihan rauhassa.
Olen Ähtäristä. Kai tiedät, että missä on?
olen kuullut, mutta totta puheuen ei suunnasta oo haisuakaan. asutsä siellä niitten karhujen kanssa? ;)
hei jeah,me ollaan käyty ähtärissä lomalla joskus vuonna erkki ja paavo!!! :D muistan sen eläinpuiston ja jonkun ihme vesiliukumäen...mutta erittäin huonosti...
Karhujen keskellä asun. Enpä niitäkään ole kyllä onneksi pitkään aikaan nähnyt. Ei siellä eläinpuistossa niin tule sitten käytyä.
Ihme vesiliukumäki on varmaan Mekkorannassa? Tai mikä nyt olikaan...
Minä en kauhean monesta elokuvasta tykkää.
Pitkä kuuma kesä on loistava. Tykkään paljon myös tästä Vuosi Nuoruudestani -elokuvasta.
joo, kävin kattomassa se vuosi nuoruudestani sillon vuonna banaani ja se oli ihana!
Vuosi nuoruudestani on ihan ok. Näin sen tuossa joskus.
No niin, valaiskaahan nyt surkeasti maantiedossa epäonnistunutta : Missä sijaitsee tarkalleen Ähtäri ? ;D Suunnilleen kai sen karttaan saisin mutta antakaahan nyt tarkka sijainti.
En oikein osaa selittää. Seinäjoki? Alavus? Tuolla pitäisi kai olla kartta: http://www.ahtari.fi/ , kun en osaa itse selittää.
Onkohan tuossa osoitteessa jokin vika, kun tuo ei koskaan toimi? Toimiiko teillä?
Ei toimi mulla ainakaan. Mutta Seinäjoki selittää jo aika paljon :D
ähtäri sijaitsee jossakin keuruun tienoilla, virrat,
siellä jossakin...on myös eläinpuisto. ;D
olen liftimatkalla pohjoisessa, elän pummimalla.
kajaani, kuusamo, kemijärvi (anteliaita ihmisiä, 8 euroa
tunnissa..),
sodankylä.... 8)
kylmä on hirmuinen ja tänäänkin sataa. :'(
nukun makuupussissa pusikossa
tai kerrostalojen kellareissa.
jos tänään saan tarpeeksi, menen pizzalle.
uskotteko, että parvekkeella istuessa
eräänlainen energiapylväs, _salama_, voi
iskeä ihmisen läpi?
mulle kävi niin ja sen jälkeen olin niin väsynyt,
huimasi ja pyörrytti, etten päässyt enää sängystä..
ei ruoka maistunut.
menin sit lääkäriin, kun lisäksi tuli niskaan
yllättäen iso pahkura.
multa mitattiin verenpaine, verensokeri,
todettiin tulehtunut imusolmuke, joka
sitten hävisi yhtä nopeasti, kuin oli
tullutkin. lääkärin mielestä huimaus
aamua iltaa on raskauspahoinvointia.
no, oletko sinä raskaana?
Älä hanki niitä Tonilapsia, kultaseni ! :-*
Ja pysy kaukana sähkötolpista. Kihartuvat hiuksesi lisää jos vielä montakin sähköiskua saat. ;)
tonilapsia??
heheh, ois kiva.
mistähän roskiksesta tonin
kortsut saisi pöllittyä,
niin saisi niitä _tonilapsia?!?!_ ?
ei toni näin menevää tapausta
kelpuuta, toni diggaa huonommista. ::)
joo, oon raskaana. aina nälkä ja
ei-nälkä (yrjöttää),
väsyttää ja janottaa ja kusettaa
ja oksettaa ja huimaa ja vituttaa.
ei täällä sateessa tukka voi kuin kihartua,
voisinkin rakentaa poronsarvista kiharruspuikot.
no ei vais, nyt on kuuma. ja mä nukuin koko päivän,
sit kellariin tuli mummo ja pappa, menossa saunaan,
tenttasivat, olenko kipeänä, ollut humalassa,
mistä kotoisin, minne menossa..
selittelin jotakin kittilästä ja kylmästä ja sateesta. ;D
elokuussa olisi niitä (pihejä) saksalaisia turisteja,
joilta voisi kysyä rahaa sokeille poroille. ;)
yhden nauravaisen tyypin kanssa joskus
pummittiin markkoja jykylässä niin.
mulla oli nupin ympärillä sideharso.
tuli aamuyöstä, kun pummin baaristatulijoilta
senttejä, mieleen, kuinka olemmekaan
lähellä apinoita. oma kuva muistutti niin
kovasti apinaa. 8)
just yks mamma meinasi
soittaa poliisit, kun löysi
mun makuupussin kellarista.
sit se heitti mulle 20 euroa. :D
heheh. toni sanoi joskus, et
oli sipen kanssa liftillä ympäri
suomea, ja soittivat kitaraa
kadulla. joku hullu oli kuulemma
antanut 50mk. mutta
mikäs toi sit on? satakakskybää. ;D
tää mun pummiminen ei perustu
soittamiseen, vaan mä
vain pelkästään näytän hyvältä. 8)
(?!??!?!??!?!?????)
heheh. no joo. vai
_minkä takia_ ne sit antaa
hilkkunsa?
(mä kai näytän spugelta) :-X
aika kiva olo. mut ei tota kauaa
syö. parempi kerätä lisää. :o
Tuo minulle osa jos saat paljon rahaa :) Ja tule tänne sieltä, tehdään jotain mukavaa.
Meillä saa nukkua. Kittilästä 60 kilsaa länsipohjoiseen.
mä en keksi mitään sanottavaa.miksi sitten kirjoitan?
Enpä tiedä. Mitenkähän on välillä tuttu tunne?
minä aina haluaisin kirjoittaa, mutta ei jaksa. tykkään kirjoittamisesta hirveästi.
Minä tykkään näihin viesteihin vastailemisesta ja muutenkin on kiva kirjoittaa koneella. Kädet vain tulevat vähän kipeiksi, kun niin nopeasti yritän.
niinpä,näitä on kiva lukea ja kiva vastailla. :)
minä tykkään kirjoittaa koulussakin, mutta äikässä harvemmin kirjotellaan. joskus jotakin. kerran tein mielipidekirjotelman tuntilapuista ja myöhässä tulemisesta. ope ei siitä tykänny. mutta sano että oli ainakin selvä mielipide.
Minä olen vähän huono kirjoittamaan mitään aineita. Yleensä en oikein osaa lopettaa niitä tai kirjoittaa valmiiksi.
lopettaminen on kieltämättä vaikeaa.
tai aloittaminen. yleensä on hirveesti asiaa, mutta ei tiedä miten aloittaa.
mä olin pienenä älyttömän hyvä keksii kaikkii aineita,nykyään en keksi millään!sit lopulta kirjotan aina fantasiaa... :) voi olla äikänope jo kyllästyny mun velhoihin ja lohikäärmeisiin... ;D
Fantasiaa on kiva lukea. Koskaan en ole yrittänyt kirjoittaa siitä. Ala-asteella kirjoitin aina hevosista. Opettaja kielsi lopulta niistä kirjoittamisen.
kyllä munkin jutut ala-asteella liittyi aina jotenkin ko.aiheeseen ku sulla... :)
Mistäs muustakaan? ;)
Nää jutut on taas ihan aiheesta.
niinpä.kohta juge-setä suuttuu ja mustaksi muuttuu. :) *shirak durak vihreä valo välähtää ja taikojan pää notkahtaa uupumuksesta* olen lukenut taas fantasiakirjoja.belgarionin ja mallorean tarut rlz!
Minäkin tahtoisin lukea fantasiakirjoja. Tuon TSH:n ja Hobitin, sekä pari jotakin muuta olen lukenut. En vielä sen enempää.
Katso muuten viestis.
kävin just lähettää sulle viestin,mut nyt pitää lähtee.moimoi!
kuolemanportti on tylsä sarja. kaveri sanoo, että ajan pyörä ois hyvä, sitä vois alkaa lukee. kaiketikin...
Pitäisi minunkin jotakin sarjaa alkaa lukemaan.
alota david eddingsin belgarionin taru!!! :) loistavia kirjoja!
taidan pysya enemman kauhun puolella nyt loppukesan. mina kirjotin ala-asteella millon mistakin, yleensa maarattiin aiheet ja siita sitten kehittelin jotain.
ajattelin nyt koulussa kirjottaa perhelomista, ettei ne ookaan sellasta paratiisia kuin vaitetaan. ainakaan meilla. kaikki vittuilee kaikille, ja lopulta ei teha muuta kuin syodaan ja tapellaan. ja kuitenkin lahetaan aina uudestaan.
Meilläkin määrättiin aiheet, mutta niistä sai sitten kirjoittaa mitä mieleen tulee.
Meillä nuo lomat ovat aika samanlaisia. Ainakin lähdöt, kun yritetään pakata ja muistaa kaikki.
lähdöt on yhtä helvettiä!!!varsinki ku meiän muori on aina ihan älyttömän raivona ku ollaan johonki lähössä!huomenna mun kummin häihin... ::)
Meillä alkaa huomenna pakkaaminen, kun lähdetään viikoksi yhdelle mökille sitten päivällä. Tänään ei kyllä huvita yhtään pakata, vaikka voisi olla hyvä.
no sitten susta ei sit täällä kuullakaan viikkoon.. :( häissä tosiaan oli tylsää,mut ruoka oli hyvää ja sitä söin paljon. :)
sukulaisten juhlat ovat harvinaisen tylsiä. olen vanhempianikin kieltänyt järjestämästä mitään rippijuhlia, ja ihme kyllä, uskoivat.
Nytpä joudutte taas katselemaan mua pitkään. Tai en mä tiedä koska taas lähden viikoksi.
Onneksi ne juhlat kestävät vain jonkun päivän. Meillä äiti suunnittelee jo mulle rippijuhlia. En kyllä kovin innoissani ole.
oho,emosi taitaa olla vuotta etuajassa hiltsu. :)
Niinhän se taitaa olla etuajassa. Silti niin innostunut, että... >:(
minulla on parin viikon päästä. sitten saa rahaa ja levyjä.
8)
Onnea.
Rahan saanti ei kyllä ole koskaan pahasta.
munki pitäs täs saaha parikymmentä egee lähipäivinä.great!
hih..mä olin tänäkesänä heinolassa jyrää-tapahtumassa katselemassa apulantaa..oli kyllä hyvä keikka... näin apiksen ekan kerran ja oli kyllä upea kokemus =)
varmasti oli hyvä kokemus. en siten tiedä miten liittyy tohon sun nimeen ;). muistan vielä kun kävin kattoon vuonna 95 ekan apulannan keikan talvisalon koulun nihkeässä liikuntasalissa savonlinnassa. tomppa soitteli yksinään akustisen kanssa lavalla wonderwallin, se räjäytti potin sillä kovasti ku itekki tykkäsin oasiksesta ja paljastui noin, että varmaan se toniki. ilosaarirockin esiintymiset on musta ollu kans aina (vuodesta 97', mitä oon nähnyt) tosi kovia. ja se kun apiksen messissä oli 98' mandy muutamalla keikalla mistä yhden näin. se jäi kanssa spessuna mieleen. ah, nostalgy!
no mitäs vikaa mun nimessä on ;) heh... ei tarkota sitä mitä luulet... just a nick... melkein selvinpäin olin ;D
mä koin ensimmäisen apulannankeikkani just heinolassa jyräässä 2001. oli kyllä aivan mahtava keikka! heinolassa on must ollu niinä vuosina ku oon ollu ni tosi hyvät keikat, tosin ehkä nosturissa on paras meininki, ainaki alaikäsille. :-*
mä olin nyt 2005 kesällä siellä jaoltiin ihan etuaidassa kaverin kanssa kiinni. :D hyvä keikka sielläkin. muista en välittänyt, eli: viikatteesta ja kotiteollisuudesta. :-X ^^
Mieki olin tänä vuonna siellä juu, ja eturivissä myös. Hyvä keikka oli :)
minä myös eturivissä siellä tänä vuonna :D